Житомир за крок до запуску нової тролейбусної лінії, в рамках програми ЄБРР для громадського транспорту України
Травень 2024 року у Житомирі відзначається завершенням проєкту з будівництва нового тролейбусного маршруту, профінансованого Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). У рамках проєкту, під супроводом «Egis» за кошти ЄБРР було придбано 50 нових тролейбусів, реконструйовано трамвайно-тролейбусний мийний комплекс у депо та прокладено новий тролейбусний маршрут.
У листопаді 2018 року ЄБРР підписав Рамкову програму для громадського транспорту в Україні, спрямовану на вирішення потреби в значних інвестиціях та реформуванні неефективної системи громадського транспорту. Однією з ініціатив в рамках цієї програми є Субпроєкт «Житомирський тролейбус», що реалізується у співпраці з містом Житомир та комунальним підприємством «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління». Кінцевою метою проєкту було покращення послуг громадського транспорту в Житомирі шляхом фінансування закупівлі до 50 нових тролейбусів, обладнання для технічного обслуговування та діагностики, а також розширення тролейбусної мережі, яке включало реконструкцію електропідстанції та будівництво контактної мережі.
Для забезпечення дотримання провідних міжнародних практик при реалізації інфраструктурних проєктів, ЄБРР залучила французьку компанію «Egis» в якості консультанта. Завдання консультанта включали підготовку технічних специфікацій, тендерної документації та надання допомоги у проведенні прозорих закупівельних процедур. Крім того, «Egis» здійснювала нагляд за постачанням техніки та обладнання, а також за будівельно-монтажними роботами.
Реконструкція та успішне введення в експлуатацію мийного комплексу є першим в Україні проєктом, фінансованим міжнародною фінансовою організацією, який розпочався та був реалізований під час війни. Важливим соціальним аспектом проєкту стало впровадження низькопідлогових тролейбусів, адже така трансформація полегшила доступ для пасажирів з інвалідністю, людей похилого віку та покращила батьківську мобільність з дитячими візочками, що стало яскравим прикладом інклюзивного та доступного громадського транспорту.
Наразі нова тролейбусна лінія готується до повноцінного запуску, який заплановано на червень. 23 травня 2024 року КП «ЖТТУ» розпочало випробування контактної мережі, по якій тролейбуси курсують у тестовому режимі.
Завершення проєкту, який реалізований за грантові кошти, надані Європейським Союзом, а точніше, Європейською комісією, в межах Рамкової угоди Інвестиційної платформи сусідства («NIP») та впроваджується під супроводом «Egis», стало важливою віхою в розвитку міста. Це свідчення сили міжнародної співпраці та стратегічних інвестицій у забезпечення сталого розвитку міст, що створює позитивний прецедент для майбутніх інвестицій в інфраструктуру міст України.